Sudvejojote, kodėl būtent laboratorija? Labai paprasta – užeikite į virtuvę ir apsižvalgykite. Atkreipkite dėmesį kiek įvairiausių įrankių, įrangos, prieskonių, produktų, kulinarijos knygų – juk tai puiki terpė eksperimentams bei kūrybai.
Mentelės, dubenėliai, peiliai, šakutės, piltuvėliai, puodai, keptuvės, smulkintuvai, maišytuvai – visa paletė įrankių bei įrangos, be kurių nei vienas virėjas neįsivaizduoja savo virtuvės. Turbūt ne vieną kartą esate neatsispyrę prie ir taip gausios virtuvės įrankių kolekcijos pridėti dar ką nors naujo (10-tą mentelę, 5-tą plakimo šluotelę…). Jei prisiversite peržiūrėti visą savo virtuvės „turtą“, tikrai pastebėsite, kad be 20-30 proc. (kai kuriais atvejais 50 proc.) viso šio gėrio galėtumėte tikrai puikiai išsiversti. Aš pats pasielgiau negailestingai – po priverstinės įrankių peržiūros teko dalį tiesiog išmesti, kitą dalį padovanoti. Tad kartais geriau turėti vieną kokybišką (gal ir kiek brangesnį) daiktą, nei dešimt nelabai geros kokybės, bet tuo pačiu metu nenaudojamų įrankių. Kitas svarbus dalykas – įrankiai turi būti padėti gerai pasiekiamoje vietoje. Jei norite išmokti gaminti greitai, viskas turi būti po ranka. Jei staiga prireikia mentelės, turit ją taip pat staiga ir paimti, tad tokiam daiktui geriausia vieta šalia viryklės. Kartais būna sunku nedidelėse virtuvėse sutalpinti viską reikiamose vietose, paprastas būdas – išnaudokite laisvas sienos dalis. Dabar parduodama daugybė tvirtinimo elementų (kabliukų, lentynėlių ar net pakabinamų indelių), naudokite juos ir virtuvė iškarto pasikeis tiek ergonomiškumo, tiek dizaino prasme. Kalbant apie virtuvės įrangą, reikia pabrėžti, kad šioje vietoje nesutaupysite. Norite, kad viskas veiktų taip, kaip turi veikti – pirkite gerų prekės ženklų įrangą. Nepagailėkite sumokėti brangiau, juk tokį daiktą perkate ne metams ar dviems, bet kartais ir penkiems. Svarbiausia vietą virtuvėje, aišku, užima viryklė ir orkaitė. Nesvarbu ar ji dujinė ar elektrinė, maisto skonis ar kokybė priklausys tik nuo Jūsų pačių. Jei paklausite, kokios yra naujovės šioje sferoje, galiu atsakyti, kad dabar yra sukurtos indukcinės kaitlentės ar konvekcinės orkaitės (krosnys), pagreitinančios maisto gaminimą.
Na gerai, pereikime prie eksperimentavimo. Jūsų kulinarinė kelionė prasideda vos tik įžengus į virtuvę. Pradedate galvoti ką šiandien gaminsite, kokius prieskonius naudosite, virsite ar kepsite, kokį garnyrą patieksite. Svarbiausias dalykas – būti drąsiems, nes kelias į skanius patiekalus veda per klaidų ir atradimų gatveles. Stenkitės visus savo žingsnius užsirašyti, kad ateityje norėdami pakartoti (arba nekartoti) galėtumėte be vargo surasti kokius naudojote ingredientus. Esu ir pats ne vieną kartą pagaminęs kažką itin skanaus, tačiau gamindamas iš inercijos neužsirašiau tikslių proporcijų (jos itin svarbios gaminant desertus).
Jeigu kalbėsime apie atskiras patiekalų kategorijas, galiu išskirti vieną, suteikiančią tikrai daug galimybių nustebinti vis kitais skoniais – marinatai. Kitaip tariant, įvairių prieskonių mišiniai ruošiant mėsą, sūrį, žuvį, daržoves. Nors yra aiškios taisyklės, kokie prieskoniai labiausiai tinka tam tikriems produktams, aš šias taisykles dažnai laužau ir lieku patenkintas rezultatu. Pateiksiu kelis pavyzdžius:
Veršienos krūtininė marinuota su česnakais, druska, juoduoju pipiru, saliero lapeliais, viskas užliejama apelsinų sultimis ir vandeniu (santykiu 50/50).
Vištiena marinuota su druska, juoduoju pipiru, imbiero milteliais, česnako granulėmis, cinamonu (beje, šį prieskonį dažnai naudoju nesaldžiuose patiekaluose), viską sujungiant alyvuogių aliejumi.
Kiaulienos išpjova marinuota su druska, citrininiais pipirais, šaukštu medaus, viskas užliejama tamsiu alumi.
Ir tai tik keletas pavyzdžių, bandykite ir būsite maloniai nustebinti.
Dar viena puiki terpė išbandymams – padažai, užpilai. Tos pačios salotos gali sužibėti vis kitais akcentais. Pabandykite naudoti skirtingus actus (vyno, balzaminis, obuolių), miriną, įvairų cukrų, medų, vaisių sultis, sojos padažą. Padažams kartais pakaks sulčių, kurios lieka iškepus mėsą. Jas sumaišykite su vynu arba grietinėle, nugarinkite ir padažas paruoštas.
Pabandykite derinti saldžius produktus su nesaldžiais. Vaisiai labai tinka prie mėsos ar į salotas, uogienės puikiai atliks padažo funkciją (bulviniai blynai su bruknių uogiene – klasika), truputėlis cukraus pagerins bet kurios sriubos skonį.
Desertai. Štai čia galioja tikrai griežtos taisyklės, jei desertą galvojate gaminti iš receptų knygos. Tačiau juk daug smagiau iškepti pyragą iš čia ir dabar esančių ingredientų (juk taip dažnai ir būna, kai staiga užsinori ko nors saldaus). Pyragams pagardinti galite naudoti daugybę priedų – džiovintus vaisius, riešutus, varškę, uogienes, šviežius vaisius. Kepkite juos ir visai be priedų, vėliau pertepdami grietinėle, maskarpone sūriu, uogiene, karamele, šokoladu. Išbandykite įvairius derinius, tačiau atminkite, kad skaniausi patiekalai tie, kurie nėra sudėtingi.
Bandykite, žaiskite, eksperimentuokite, darykite klaidas, juk tik Jūs esate šeimininkas savo virtuvėje ir čia galioja Jūsų tvarka. Išbandykite vis naujus produktų derinius, nebijokite skolintis kitų tautų idėjų, įneškite naujų spalvų į savo kulinarinį pasaulį, nes maistas yra vienas pagrindinių dalykų gyvenime.