Ankstesniame įraše žadėjau apie savaitgalio maisto ruošą pakalbėti atskirai. Savaitgalis – puikus metas pasibandyti naujus receptus, paeksperimentuoti ir nustebinti savo namiškius ar svečius naujais patiekalais. Dažnas savaitgalį pasirenka valgyti ne namuose (juk galima bent kartą per savaitę pasidaryti šventę ir papietauti ar pavakarieniauti restorane). Aš manau, kad savaitgalis būtent ir yra tos dienos, kai Jūsų namai gali pavirsti puikiausiu restoranu, siūlančiu išskirtinius ir gal net delikatesinius patiekalus.
Na, bet apie viską iš eilės. Pradėkime nuo pusryčių. Jau minėjau, kad tai bene pagrindinis dienos maistas. Atminkite, kad savaitgalį niekur nereikia skubėti, galite ir lovoje ilgiau pasivartyti. Pasilepinkite pusryčius patiekdami tiesiai į lovą, taip pratęsite savaitgalinio tingulio malonumą ir tuo pačiu neskubėdami pavalgysite (ryte dažnai skubame pavalgyti, o greitai valgydami blogai kramtome maistą, tai gali sukelti virškinimo sutrikimų). Gaminant pusryčius nereikia persistengti. Juk iš paprastų patiekalų galite padaryti truputį ypatingesnius. Na pavyzdžiui, iškepkite lietinių ar klasikinių blynelių, bet patiekite juos su įvairiais priedais (kelių rūšių uogienės, varškė su grietine, jogurtas, švieži ar konservuoti vaisiai, uogos, ikrai, pakepinti svogūnai su grietinėle, pakepinta šoninė su grietine), iškepkite kiaušinius, tačiau ir į juos įkepkite kokius nors priedus (grybus, šoninę, svogūną, lašišą, papriką, šviežias prieskonines žoleles). Kiaušinius taip pat galite iškepti duonoje ar patiekti juos prie lietinių blynų (nuo vaikystės prisimenu mamos keptus lietinius blynus, kiaušinius su nepilnai iškeptu tryniu ir skrudintus lašinukus), galiausi iškepkite kiaušinio ir pieno plakinyje išmirkytą šviesią duoną (ją galite patiekti su tais pačiais priedais, kaip ir blynus).
Savaitgalį pusryčiai būna vėlyvesni nei įprastai, todėl ir pietūs dažnai nusikelia į antrą dienos pusę. Na, bent jau mūsų šeimoje taip ir yra. Apsiperkame šeštadienį, todėl savaitgalio pietus ir vakarienes susiplanuoju parduotuvėje ar turgelyje. Savaitgalį palepinkite save ir šeimos narius prabangesniais patiekalais (na jei jau einate savaitgalį valgyti į restoraną, tai namuose galite prabangiai pavalgyti ir už mažesnę kainą). Kiek retesnė ant lietuvių stalo yra aviena – daug kas jos nemėgsta dėl specifinio kvapo, na, o ir kaina didesnė nei kiaulienos ar jautienos. Aviena yra puikus produktas, kurio panaudojimas yra gan platus. Su šia mėsa gaminami patiekalai įgyja artimųjų rytų skonį, o tai jau savaime yra egzotika. Aviena puikiai dera su mėta, kuri patiekalams suteikia gaivumo pajūtį. Savaitgalį įprastą vištieną pakeiskite kalakutiena ar antiena. Nuostabu, jei turite galimybę gauti laukinių paukščių (fazanų, putpėlių) skerdienos, juos gaminant svarbu nepadauginti prieskonių, nes ši mėsa ir taip yra turtinga skoniu (taip pat svarbu jos neperkepti). Saikingai paskaninkite prieskoninėmis žolelėmis ir druska, patiekite su laukiniais ryžiais ir jau turite nuostabų savaitgalio patiekalą. Apskritai laukinių gyvūnų mėsa, mano nuomone, yra ypatinga. Bet apie tai dar kitame mano rašinyje.
Savaitgalio vakarienei puikiai tiks jūros gėrybių patiekalai. Neapsiribokite krevetėmis ar midijomis. Geriau paieškojus prekybos centruose galima rasti ir įvairių moliuskų (sraigės, austrės, jūros moliuskai, jūros šukutės), vėžiagyvių (vėžiai, krabai, omarai, langustai, karališkos krevetės), retesnių lietuvių stalui žuvų (kardžuvė, rykliena, vilkžuvė). Jūros gėrybės mėgsta sviestą, citrusus, česnaką ir įvairias prieskonines žoleles. Tačiau atminkite, kad kuo mažiau prieskonių, tuo geriau pajusite tikrąjį jūros gėrybių skonį. Patiekite su šviežia šviesia duona ir karališka vakarienė jau ant Jūsų stalo.
Prie maisto patiekite įvairių lapinių daržovių (špinatai, burokėlių lapai, įvairios salotos), įdomesnių šakniavaisių (baltasis ridikas, topinambas, batatas), įvairių daigintų sėklų ar grūdų (daigintos saulėgrąžos, daiginti kviečiai, daiginta liucerna, daiginti lęšiai). Pabandykite garnyrus gaminti iš kiek kitokių pakeptų daržovių (artišokų, šparagų, bruselio kopūstų), pakaks jas pagardint druska ir juodu maltu pipiru.
Savaitgalį galime pasilepinti ir desertais. Čia galite pasitelkti savo fantaziją. Visi patiekalai, o ypatingai desertai turi netik būti skanūs, bet ir vilioti savo išvaizda. Desertai nebūtinai turi būti komplikuoti ir atimantys daug laiko. Kartais paprasti dalykai irgi labai skanūs. Pavyzdžiui, šviežios uogos (braškės, melynės, avietės) patiektos su plikytu kremu arba itin lengvai paruošiamas obuolių pyragas, tik patiekiamas įdomiau (pvz., gaminkite jį nedidelėse keramikinėse formelėse, vienam žmogui vienas indelis. Pradžioje dėkite smulkiais kubeliais pjaustytus obuolius su cinamonu ir ruduoju cukrumi, ant viršaus berkite trupininę tešlą, o kai iškepsite patiekite su ant viršaus uždėtu ledų rutuliuku). Desertais galite atspindėti savo nuotaiką, žaismingumą, galite jiems suteikti intrigos (naudokite aštrius prieskonius ar druską).
Savaitgalis skirtas atitrūkti nuo kasdienių darbų ir rūpesčių, tad padarykite juos ypatingus, nustebinkite savo artimus naujais dar nematytais ir neragautais patiekalais. Padarysite Jiems šventę, net jei tai yra eilinis šeštadienis ar sekmadienis. Jei bus laimingi Jūsų artimieji – būsite laimingi ir Jūs 🙂